Ruští vyšetřovatelé se kloní k možnosti, že Boris Němcov spáchal sebevraždu

Vyšetřování smrti ruského alespoň trochu opozičního politika Borise Němcova získalo nečekaný směr. Jak uvedlo v pondělí ráno moskevské státní zastupitelství, nejpravděpodobnější variantou je v tuto chvíli možnost, že si Němcov smrtelná zranění způsobil sám. Není jen známo, zda jednal vědomě.

 

(skol/od našeho zvláštního zpravodaje v Trutnově)

„Pokud ne, je možné, že bude obžalován ze sebezabití z nedbalosti in memoriam,“ uvedl na pondělní tisové konferenci major Berija pověřený vyřešením ostře sledovaného případu. Na následující otázku, jak je možné, že si Němcov sám způsobil průstřel hlavy a následné průstřely srdce, jater a sleziny, nedostal reportér listu Novaja Gazeta odpověď. Po chvilce trapného ticha opustil sál a odešel se na nejbližší policejní stanici udat z vlastizrady.

Ruská policie vypsala odměnu dva a půl milionu rublů (v přepočtu asi tři kila španělských pomerančů) pro toho, kdo odpřísáhne, že na vlastní oči viděl Němcova během večerní procházky neopatrně čistit automatickou pistoli hlavní k sobě.

Vladimir Putin vzkázal ze sibiřského turné, kde holýma rukama krotí sněžného muže a levou nohou při tom provádí meliorační práce na Jeniseji, že osobně dohlédne na vyšetření této sebevraždy a potrestání viníka.

Garry Kasparov označil jednání vyšetřovatelů za velmi neobratou ruskou obranu, navíc koněm na E5.

Žádného dalšího představitele ruské opozice se nám nepodařilo zastihnout živého.