Za eskalaci napětí na Urkajině může chyba českého novináře

Soldiers by Tarik Abdel-Monem (CC BY-NC-SA 2.0), lustrační obrázek

Napětí mezi západními státy a Ruskou federací, k jehož  stupňování dochází v průběhu ledna 2022, bylo podle investigativních novinářů ze skupiny Schrödingcat pravděpodobně akcelerováno nenápadnou chybou jejich českého kolegy.

Zpravodajský server Půlnoční zprávy totiž 15. 1. chybně referoval o hromadění ruských vojáků nedaleko hranic s Ukrajinou. Zpráva byla ale založena na špatném překladu regionálního týdeníku Belgorodskaja pravda informujícího o rozvoji akvaturistiky na přítocích Dněpru, který popisoval desítky tisíc ruských VODÁKŮ, kteří již od poloviny ledna čekají v polních podmínkách ruského pohraničí na zahájení splavnosti místních toků pro kajaky a rafty.

 

 

 

Vodácký sport se díky nečekaně štědré státní podpoře stal na okrajích Ruska během posledních několika měsíců velmi populární. I Voloďa z Kirova se podle Belgorodské pravdy těší na příjemné protažení svalů během sjezdu podněpří. Podle odborníků se nejedná o nikterak divokou vodu a cesta k Černému moři se může protáhnout i na několik let.

Rafting by Patrick Mueller (CC BY 2.0), lustrační obrázek

 

Vodáctví je tak další disciplínou, která v posledních několika desetiletích zažívá v Rusku boom. Po společenské hře „posuň plot“, k jejímuž rozmachu došlo na Kavkaze v roce 2008 se v roce 2014 stala módní především pěší turistika, jak potvrzují od té doby tisíce příznivců organizace KRTEK (Klub Ruských Turisků, Expozitura Krym).